8. Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu”

„FENOMEN” – w tegorocznej 8. edycji festiwalu właśnie to hasło stało się motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych wystaw. Podczas wieczoru otwarcia festiwalu w naszej galerii odbędzie się jednoczesne otwarcie 8 wystaw towarzyszących FFWRS.

Pojęcie „fenomenu” w najogólniejszym i potocznym ujęciu oznacza coś wyjątkowego, osobliwego, godnego podziwu, a nawet magicznego.  Ale również określa zjawisko, rzecz podlegającą poznaniu i postrzegalną, będącą obserwowalnym obiektem lub wydarzeniem, przedmiot możliwego doświadczenia, który jest jednocześnie drogą do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.

Artyści korzystający w swoich pracach z medium fotografii często posługują się tym elementem i sposobem obserwacji, zakładając możliwość nie tyle zobaczenia samego obrazu, co doświadczania świata, zdarzeń i rzeczy poprzez ten obraz. Sama fotografia jawi się tu jako jedna z najsilniejszych wielo-wrażeniowych metod kwestionowania naszych empirycznych możliwości badania i orientowania się w otaczającym środowisku.

Na tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii w ramach Sopotu, jak w poprzednich latach pojawią się projekty trzech artystów, którzy uczestniczyli w programie rezydencji fotograficznej, będącym już charakterystycznym elementem tego wydarzenia, realizując swoje projekty w Sopocie. Nie obowiązują ich praktycznie żadne ograniczenia merytoryczne czy formalne, mają pełną swobodę w wyborze tematu i sposobu realizacji. Jednak ich metody pracy i podejście do interpretacji podjętych przez nich zagadnień mają wiele wspólnych cech wiążących się z hasłem fenomenu właśnie. Wyrażają tym samym potrzebę nowego spojrzenia na świat, nowej perspektywy, niż ta, którą mieli dotychczas. Poszukują nowej wizji świata, by móc go trafniej interpretować.

W tym roku do programu rezydencyjnego zaprosiliśmy Igora Pisuka, który dzięki scenerii i atmosferze miejsca powrócił wspomnieniami do lat dzieciństwa, Tomasza Kaweckiego, który zafascynował się tematem demonologii kaszubskiej, badając w jaki sposób przenika się z kulturą i tradycjami oraz Sørena Lilholta, artystę pochodzącego z Danii, który posługując się filozofią fenomenologii badał w jaki sposób medium fotografii w subiektywny sposób wpływa na jego obserwacje i możliwość adaptacji w nowej, nieznanej przestrzeni.

Tegoroczny festiwal będzie również obfitował w wyjątkową jak do tej pory ilość fenomenalnych wystaw premierowych, nie pokazywanych dotychczas szerszej publiczności. Swoje indywidualne ekspozycje pokażą: Kacper Kowalski z projektem „Horyzont zdarzeń”, Hubert Humka z wystawą o tytule „Divine” i Patryk Bułhak, który zagości w Sopocie z serią fotografii zatytułowaną „Porzucone córki tygrysa”. Indywidualne wystawy zaprezentują również Agnieszka Sejud, której kuratorem jest Adam Mazur i artystka o pseudonimie Eva Yarrow.

W ramach promocji młodych talentów zaprezentujemy poplenerową wystawę studentów i studentek Szkoły Filmowej w Łodzi / PWSFTviT, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów i studentek Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ósma edycja Festiwalu w Ramach Sopotu to również zagraniczni goście – tym razem w ramach współpracy nadbałtyckiej zaprosiliśmy artystów z Danii. Oprócz wspomnianego już Sørena Lilholta, z wielką przyjemnością zaprezentujemy także przekrojową wystawę wybitnej fotografki Trine Søndergaard. Ponadto będzie można zobaczyć grupową wystawę „Soil Studies” przygotowaną przez kuratorkę Galeri Image w Aarhus Beatę Cegielską.

Maja Kaszkur, Kuratorka FFWRS

– – –

Wystawy w PGS w Sopocie

Wernisaż: wieczór otwarcia FFWRS, 2 września, g. 19:00

Więcej informacji: www.wramachsopotu.pl / program FFWRS – TUTAJ

– – –

  • ORGANIZATORZY: Miasto Sopot, Państwowa Galeria Sztuki
  • WSPÓŁORGANIZATOR: Sopocka Szkoła Fotografii
  • SPONSOR: Port Lotniczy Gdańsk
  • PARTNERZY: Łódzka Szkoła Filmowa, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Goyki 3 Art Inkubator, Galeria KIT, Dwie Zmiany, Lalala Arthotel Sopot, Villa Sentoza, Klub Sfinx 700, Cosma Sopot, Danish Art Fundation, Galleri Image, Sopoteka
  • PARTNERZY TECHNOLOGICZNI: Fomei, Cyfrowe.pl, Holy Art, Zeever
  • PATRONI MEDIALNI: Tygodnik Powszechny, Magazyn Pismo, Gazeta Wyborcza/CJG, Fotopolis, Digital Camera, Contemporary LYNX, SZUM, NN6T, Zwykłe Życie, Trzy Kruki Pictures, magazyn Prestiż, magazyn Linia, Trójmiasto.pl, Pomorskie.eu
▪️ Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Danish Art Foundation.
▪️ Patronat Honorowy – Ambasada Królestwa Danii w Polsce.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST