Zajęcia edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018


Zasady rezerwacji:
1. Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00
Marta Sarnowska- główny specjalista ds. wystawienniczych i edukacji kulturalnej, [email protected], tel.: 58 551 06 21 wew. 111
Katarzyna Kaus- główny specjalista ds. wystawienniczych i edukacji kulturalnej, [email protected], tel.: 58 551 06 21 wew. 116
Joanna Kustra - główny specjalista ds. wystawienniczych i edukacji kulturalnej, [email protected], tel. 58 551 06 21 wew. 112
2. Przy rezerwacji należy podać:
- wybrane zajęcia
- preferowany termin i godzinę (od pn. do pt. w godz. 9:00-15:00)
- liczebność grupy (maksymalnie 25 osób), numer szkoły, nazwisko opiekuna oraz kontakt do opiekuna
3. Zajęcia należy zamawiać z tygodniowym wyprzedzeniem.
4. Cena zajęć wynosi 50 zł. Opłata pobierana jest w kasie PGS bezpośrednio przed zajęciami. Wstęp na wystawy 3 zł od osoby (bilet grupowy). Nauczyciele i opiekunowie – wstęp wolny.
5. Aby otrzymać Fakturę VAT należy podać niezbędne dane (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania rezerwacji.
6. Opiekun ma obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w Galerii oraz jest odpowiedzialny za utrzymanie dyscypliny.
7. Czas trwania zajęć: ok. 60 min

Przedszkola:

Puzzle wielkie jak ja
Zajęcia dla najmłodszych, podczas których dzieci ułożą wielką układankę, przedstawiającą wybrany obraz uznanego sopockiego artysty z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki. Następnie sami spróbują stworzyć puzzle według własnego pomysłu.  

Moja buzia to dzieło sztuki
Ile istnieje kolorów? Czy ktoś kiedykolwiek je policzył? Wyróżniono trzy kolory podstawowe: czerwony, niebieski i żółty. A skąd się wziął zielony? Skąd różowy? I dlaczego jest tyle odcieni tej samej barwy? Trzeba to sprawdzić! Podczas warsztatów nauczymy się, w jaki sposób mieszać kolory, jak je ze sobą łączyć i zestawiać. Dzieci staną się małymi artystami-eksperymentatorami, którzy stworzą dzieła sztuki na własnych twarzach i dłoniach.

Ja i mój klon
Podczas zajęć każde dziecko z pomocą swojej koleżanki lub kolegi stworzy papierowy duplikat swojej osoby. Na dużym arkuszu papieru będziemy odrysowywać swoje sylwetki, następnie je wycinać i kolorować tak, by najbardziej nas przypominały. Do dyspozycji będziemy mieli kredki, pisaki, wycinanki i wiele innych pomocy, dzięki którym stworzymy swój własny klon.

Cierpliwa sztuka mozaiki
Mozaika to jedna z najstarszych technik malarskich. Odnaleźć możemy ją niemal wszędzie - na budynkach i we wnętrzach. Czy trudno ją wykonać? Przekonajcie się sami! Młodzi artyści podczas zajęć będą mogli spróbować swoich sił w niełatwej sztuce tworzenia mozaiki, stworzą kolorowe kompozycje przy wykorzystaniu plasteliny. Zajęcia mają na celu rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych, zdolności planowania kompozycji przestrzennej oraz precyzji.

Wesoły słoik
Zajęcia dla przedszkoli i szkół podstawowych
Czy pozornie brzydki przedmiot codziennego użytku może zamienić się w dzieło sztuki lub stać się elementem dekoracji wnętrz? Jasne, że tak! Podczas zajęć zastanowimy się, jakie nowe zastosowania może mieć zwykły słoik, jeśli odpowiednio go ozdobimy.  

Szkoły podstawowe i gimnazja:

Kolorowy świat superbohaterów
Jak połączyć słowo z obrazem? Jak najprościej opowiedzieć historię? Co to jest comic strip i czym jest one shot? Tych i wielu innych ciekawostek dowiemy się na zajęciach, podczas których spróbujemy stworzyć własny komiks i własnych superbohaterów. 

Iluzje
Czy w XVI w. znano technologię 3D? Jak wówczas przedstawiano trójwymiar? Co to znaczy trompe l’oeil? Dlaczego obrazy twórców sztuki op-art wibrują nam w oczach? Co to są powidoki? Ciekawostki o tych i innych łudzących oczy zabiegach malarstwa dzieci poznają podczas zajęć w PGS, a następnie wypróbują je, tworząc własne prace. 

Collage czy kolaż?
Czy wiesz z jakiego języka pochodzi słowo kolaż? Na czym dokładnie polega ta technika? Kto i kiedy po raz pierwszy użył tego terminu? Na zajęciach dowiemy się podstawowych informacji na temat kolażu oraz wykorzystując rożne materiały i tworzywa nauczymy się i samodzielnie stworzymy swoje kolaże. Zajęcia przeznaczone są dla przedszkoli i szkół podstawowych, mają na celu rozwijanie umiejętności łączenia kolorów, kształtów i symboli.  

Sztuka w naszej pamięci
Podczas zajęć dzieci zostaną zapoznane z najważniejszymi dziełami sztuki polskiej i zagranicznej. Następnie spróbują samodzielnie stworzyć podwójne miniatury znanych obrazów, które następnie nakleją na usztywnione karty. Na zakończenie wspólnie zagrają w grę pamięciową, odsłaniając poszczególne obrazki i szukając ich pary przy jednoczesnym wypowiadaniu autora i tytułu oryginalnego obrazu. 

Młodzi kuratorzy PGSu
Kim jest kurator, kim aranżer, a kim koordynator? Co robią te wszystkie osoby w galerii sztuki? Podczas warsztatów dzieci wcielą się w rolę pracowników Państwowej Galerii Sztuki i w oparciu i reprodukcje prac, znajdujących się w stałej kolekcji galerii, stworzą własną wystawę. Poznają najważniejszych przedstawicieli tzw. „szkoły sopockiej” oraz artystów Trójmiasta. Dowiedzą się, co jest potrzebne, żeby zorganizować własną wystawę oraz na co trzeba zwrócić uwagę, żeby nasz pokaz był interesujący i przyciągnął jak najliczniejszą publiczność.

Impresjoniści w Sopocie
Sopot jest kurortem nadmorskim oraz miastem uzdrowiskowym, słynącym z pięknych morskich krajobrazów, piaszczystej plaży oraz najdłuższego drewnianego molo w całej Europie. Jego przepięknym krajobrazem z pewnością zachwyciliby się nawet paryscy impresjoniści! Podczas zajęć postaramy się uchwycić wspaniałe widoki wraz z grą świateł, zależną od pory dnia, pogody oraz pory roku i zamknąć je na niezwykłych widokówkach, które z pozdrowieniami będzie można wysłać do rodziny i znajomych z innych miast.
Podczas warsztatów dzieci poznają historię impresjonizmu, dowiedzą się, czym się cechuje, jakich podstawowych zasad trzymali się impresjoniści oraz poznają nazwiska najważniejszych przedstawicieli tego kierunku. Uczestnicy będą mieli także okazję stworzyć własny obrazek-pocztówkę w duchu impresjonistycznym.

Zostań performerem
Performance to działanie z pogranicza teatru i gestu twórczego, mającego swoje korzenie w malarstwie Jacksona Pollocka. Artysta i dzieło są tutaj jednym, a proces tworzenia jest najważniejszy. Performer wyraża poprzez swoje ciało określone treści, komunikując je w sposób jednorazowy i niepowtarzalny swojej publiczności. Performer używa ograniczonych środków przekazu – może malować swoje ciało lub jakiś przedmiot, owijać się folią lub różnymi tkaninami, które mają znaczenie symboliczne. Uwaga! Performens to jednak nie teatr – tutaj nie ma ról ani bohaterów. Nie ma też scenariusza ani kwestii do wyuczenia. Performer milczy, ewentualnie wypowiada jedno ważne słowo, jednak głównie poprzez gesty i mimikę może wyrazić myśl, którą chce przekazać. Performance to nierzadko wydarzenie mające za zadanie zaskoczyć widza, więc trzeba być kreatywnym! Przez 45 minut dzieci pod kierunkiem koordynatora będą przygotowywały się w grupach do występu na zadany temat. Na koniec zaprezentują swój pierwszy w życiu performance.

Moda w kurorcie
Sopot od stuleci cieszy się popularnością letników i turystów, a od lat sześćdziesiątych stał się także mekką wielkich gwiazd estrady, które ściągają tu co roku na jeden z najbardziej znanych festiwali muzycznych, zadając szyku nie tylko talentem artystycznym, ale również swoimi kreacjami modowymi. Podczas warsztatów przeniesiemy się o pięćdziesiąt lat wstecz do czasów, kiedy królowały połyskliwe kombinezony, hippisowskie „dzwony” i mini spódniczki ,rozpowszechnione przez Mary Quant. To także okres fascynacji zespołem The Beatles: wśród mężczyzn popularnością cieszyły się wąskie spodnie, krawaty „śledziki” i marynarki pozbawione kołnierzy. Pamiętając, że projektowanie ubioru to też sztuka, wcielimy się w rolę młodych projektantów i spróbujemy stworzyć własne stroje, stylizowane na lata 60. 

Szkoły średnie i studenci: 

Wykłady z historii sztuki
- Zajęcia dla szkół średnich
Wykłady z historii sztuki dedykowane są przede wszystkim osobom przygotowującym się do matury oraz wszystkim tym, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę z zakresu sztuk pięknych. Podczas spotkań poznamy XIX i XX-wieczne kierunki i prądy artystyczne oraz ich przedstawicieli, a także zaznajomimy się z sylwetkami twórców współczesnych. Dowiemy się, jakie były założenia teoretyczne kierunków awangardowych, co szokowało widzów 200 lat temu, a co porusza ich dzisiaj. Spróbujemy odnaleźć się w gąszczu trudnych terminów i nauczymy się analizować dzieła sztuki.

Sopot wczoraj i dziś…
- Zajęcia dla szkół gimnazjalnych i liceum
Podczas zajęć w formie prezentacji złożonej z dawnych fotografii ujrzymy, jak wyglądał Sopot dawniej. Spróbujemy rozpoznać budynki i lokalizacje znane nam dziś, zobaczymy jak zmieniła sie architektura i urbanistyka miasta. Czy rozpoznacie swoje ulubione miejsca? Zapoznamy się także z historią Państwowej Galerii Sztuki poznając jej działalność wystawienniczą i zbiory. A to wszystko powtarzając podstawowe pojęcia architektoniczne i artystyczne!

Papierowe cuda
Zajęcia dla gimnazjów i szkół średnich
Pochodząca z Chin, a rozwinięta w Japonii sztuka dekoracyjnego składania papieru to nie tylko praca manualna, ale również wyzwanie intelektualne. Podczas zajęć uczestnicy przekonają się, że nie ma takiej rzeczy, której nie można by było zrobić z papieru, ale wymaga to dużej dawki cierpliwości i samozaparcia.

Galeria Zdjęć