Wrzesień Seniora w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

5 września, godz. 11:00-12:00 

Warsztaty śmiechu

Spotkanie otwarte dla seniorów
Czas trwania: 60 minut
Wstęp wolny! 

„Warsztaty Śmiechu to zestaw prostych ćwiczeń, z których każde kończy się śmiechem – czasem delikatnym, częściej gromkim, ale zawsze płynącym głęboko z przepony. Udział w zajęciach nie wymaga od uczestnika żadnego przygotowania. Potrzebna jest jedynie odrobina zaufania, odwagi i mnóstwo ciekawości. Warsztaty to przede wszystkim dobra zabawa. Śmiech powoduje zwiększenie poziomu endorfin i odpręża. To również rodzaj wysiłku fizycznego, pozwala spalić kalorie i rozgrzać się przed innymi obowiązkami. Śmiech także integruje i wzmaga kreatywność. Krótkie sesje, prowadzone np. w przerwach wykładów czy szkoleń dotleniają mózg, dając chwilę wytchnienia i przywracają uwagę”.
Więcej informacji: tel. 58 551 06 21 wew. 111, e-mail: [email protected] 

19 września, godz. 11:00-12:30 

„Latające Babcie z Plusem w Sopocie”

Spotkanie otwarte dla seniorów
Czas trwania: 90 minut
Wstęp wolny! 

„Misją Latających Babć jest realizowanie swoich pasji przez seniorów w wieku 55+. Pasji, na które do tej pory nie było czasu, które były odkładane „na później” ze względu na pracę, obowiązki domowe, rodzinę. Jesień życia to najwyższy czas, by zacząć żyć pełnią życia, by móc spełniać swoje  marzenia, by czuć się potrzebnym.
Latające Babcie to jedyna w kraju grupa seniorów w wieku 55+, którzy regularnie odwiedzają dzieci, prezentując im napisane przez siebie utwory. Latające Babcie z Plusem są pełne zapału, energii, obdarzone licznymi talentami i umiejętnościami. Łączy je pasja, a w to, co robią, wkładają całą duszę. Chcą przekazać dzieciom i młodzieży swoją wiedzę i doświadczenie życiowe. Mają wiele planów, nowych pomysłów i nadzieję, że starczy im sił, żeby je wszystkie zrealizować”. 
Spotkanie będzie obejmować moderowaną dyskusję na temat aktywności kulturalnej osób w wieku 55+ oraz prezentację działalności „Latających Babć z Plusem”.
Podczas spotkania 19 września z „Latającymi Babciami” będą prowadzone zapisy na warsztaty na 26 i 30 września.
Więcej informacji: tel. 58 551 06 21 wew. 111, e-mail: [email protected]

26 września, godz. 11:00-12:30 

Ożywiamy Kossaków cz. 1

warsztaty dla seniorów
Wstęp: 3 zł od osoby
Czas trwania: 90 minut

Podczas warsztatów przypomnimy sobie twórczość słynnej rodziny Kossaków: nestora rodu, Juliusza, jego syna Wojciecha oraz wnuka Jerzego i Karola, a także słynnych Kossakówien – pisarek: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec, Zofii Kossak oraz nieco zapomnianej i niedocenianej Simony Kossak. Na podstawie wiedzy historycznej, zaprezentowanych na wystawie dzieł i eksponatów, a przede wszystkim w oparciu o własną wyobraźnię stworzymy bajkową opowieść o ekscentrycznej rodzinie Kossaków, zamieszkującej od II poł. XIX wieku krakowski dworek na Zwierzyńcu, zwany „Kossakówką”. Ożyją pełne elegancji konie ze stadnin XIX-wiecznych arystokratów, będzie słychać szczęk oręża ścierających się wojsk, a pełne zgiełku sceny polowań na wilki i niedźwiedzie rozgorzeją w ścianach galerii. Nie zabraknie także energicznej krzątaniny „Mamidła”, żony Wojciecha Kossaka oraz krzyków i dąsów trójki jej nieprzeciętnych dzieci: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdaleny Samozwaniec.
Efektem wspólnej pracy będzie napisanie bajki, wiersza lub scenariusza przedstawienia teatralnego, które 20 września zaprezentujemy dzieciom.
Zapisy: tel. 58 551 06 21 wew. 111, e-mail: [email protected] 

30 września, godz. 10:00 

Ożywiamy Kossaków cz. 2

warsztaty międzypokoleniowe
Wstęp: 3 zł od osoby
Czas trwania: 60 minut

Podczas spotkania z dziećmi seniorzy zaprezentują wyniki swojej pracy z poprzednich warsztatów, podczas których budowali własną narrację na temat życia i artystycznej działalności rodziny Kossaków. W dedykowany dzieciom, przystępny i zabawny sposób przybliżą historię i twórczość rodziny wielkich malarzy i utalentowanych pisarek, wprowadzając dzieci w pełen niezwykłych zdarzeń świat XIX i XX wieku.
Zapisy: tel. 58 551 06 21 wew. 111, e-mail: [email protected]


Galeria Zdjęć