„Silwanowicz i przyjaciele. Bursztynowy Szlak."

17 listopada 2017 - 7 stycznia 2018
Wystawa czynna:
 
od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wernisaż: 
16 listopada 2017 o godz. 19:30

POZIOM 2

„Silwanowicz i Przyjaciele. Bursztynowy Szlak"
kurator: Aleksander Silwanowicz

Jest to już trzeci co do wielkości projekt prezentujący sztukę współczesną z Białorusi w Sopocie. Dwa ostatnie odbyły się w 2010 roku („Koła") i 2013 („Pantielejew i Przyjaciele") przy współpracy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Grodzieńskiej Sali Wystawowej.
Wśród uczestników są znani białoruscy artyści malarze: Aleksandr Silwanowich, Sergey Grinewich (Grodno), Alexander Zabawchik (Mińsk), graficy: Pavel Tatarnikow (Mińsk) i Jurij Yakowenko (Grodno), artysta-ceramik: Eugenij Odinochenko. Do udziału w projekcie został zaproszony również artysta z Litwy Saulius Rudikas.
Kuratorem wystawy jest Aleksander Silwanowicz.

Ten projekt artystyczny pokazuje prace różnych autorów, którzy pochodzą z różnych regionów, tworzą w różnych formach i technikach sztuki. Ale łączy ich przyjaźń, wspólny pogląd na świat, akademicka edukacja, wysoki poziom zawodowy. Tytułem wystawy jest „Bursztynowy Szlak”. Przed wiekami nasi przodkowie podtrzymywali handlowe stosunki z narodami zamieszkującymi wybrzeże Bałtyku. Wzdłuż rzeki Niemen płynęły statki z różnorakimi towarami, a w przeciwnym kierunku wracały, dostarczając bursztyn. Ten handlowy szlak nazwano bursztynowym. Tym razem malarze z Nadniemeńskiego kraju dostarczyli do Sopotu inne kosztowności kulturalne – pokłosie swej pracy kulturalnej. Jest to prawdopodobnie największa wystawa sztuki białoruskiej w Polsce w ostatnich latach. Na wystawie można będzie zobaczyć ponad 200 prac utworzonych w latach 2015-2017.