Roman Cieślewicz "Legenda Polskiego Plakatu. Dzieło I Postać."

Podczas odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy pt.: „Roman Cieślewicz - legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać ” zostanie zaprezentowanych 130 obiektów jednego z mistrzów „polskiej szkoły plakatu”, plakacisty, grafika – Romana Cieślewicza. Oprócz plakatów można będzie podziwiać także inne dzieła: druki wydawnicze, rysunki, fotomontaże i kolaże, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz dzieła będące własnością Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Roman Cieślewicz urodził się 13 stycznia 1930 we Lwowie, zmarł 21 stycznia 1996 w Paryżu. W latach 1942-1946 pobierał naukę w Szkole Sztuk Pięknych we Lwowie. W 1946 osiedlił się z rodziną w Opolu. Przez rok pracował w cementowni Groszowice a następnie od 1947-1949 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Po maturze podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1949-1954). Dyplom obronił w 1955. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (WAG) i współpracę z Centralą Wynajmu Filmów (CWF) Czytelnikiem, Iskrami i innymi wydawnictwami. W latach 1959-1963 był redaktorem graficznym miesięcznika „Ty i Ja”. W 1963, wraz z żoną, rzeźbiarką Aliną Szapocznikow, wyjechał z Polski i poprzez Niemcy i Włochy dotarł do Paryża, w którym osiedlił się na stałe. Nawiązał tam współpracę z licznymi wydawnictwami, pełnił funkcję grafika i redaktora artystycznego „Elle”, „Vogue”, „Opus International”, agencji reklamowej M.A.F.I.A., kwartalnika „Kitsch”, którego był założycielem. Współpracował też z Centrum Kultury im. Georges’a Pompidou opracowując dlań katalogi wielkich wystaw problemowych jak „Paryż-Berlin”, „-Moskwa”, „Paryż-Paryż”, „Presences polonaises”.
Cieślewicz zajmował się również pracą dydaktyczną na dwóch paryskich uczelniach artystycznych. W latach 1973-1975 prowadził Pracownię Form Wizualnych w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs , a od 1975 prowadził Pracownię Grafiki dla roku dyplomowego w École Supérieure d’Arts Graphiques, następczyni słynnej Académie Julian.
Był członkiem ZPAP – od 1956, AGI – od 1967, ICTA – od 1967 oraz Grupy Panicznej (Groupe Panique) w Paryżu.

Kurator wystawy: Zdzisław Schubert

Współorganizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu