"Przedstawienia muzyczno-teatralne dla dzieci"

Autorski projekt „Edukacja poprzez sztukę” ma na celu uwrażliwienie młodego widza na Sztuki Piękne.
W ramach tego projektu powstał interdyscyplinarny Teatr Tralalina, który realizuje spektakle muzyczno-teatralne adresowane do dzieci i młodzieży w wieku od 3-12 lat.
Teatr tworzą Laura Haras - Cejrowska, aktorka i śpiewaczka oraz Halina Cichoń-Haras pianistka. 

Spektakle z cyklu „Edukacja poprzez Sztukę” posiadają żywą, literacką narrację, a ich warstwę muzyczną stanowią najbardziej znane utwory ze światowego repertuaru muzyki poważnej, kompozycje własne, oraz utwory z repertuaru dziecięcego wykonywane „na żywo” na fortepianie.
Podczas przedstawień łączone jest słowo mówione, muzyka, taniec i śpiew, gdzie podczas interesującej akcji scenicznej w bogatej scenerii przewijają się postacie z różnych bajek i epok, które uczą i bawią dzieci.
Śpiew, jest obok ilustracji fortepianowych najważniejszym elementem warstwy muzycznej przedstawień, podczas których dzieci mają okazję obcować z różnymi stylami i technikami wokalnymi bazującymi na włoskim bel canto.

„Nasze spektakle są interaktywne, ponieważ ważne jest dla nas aby widz nie był tylko ich biernym odbiorcą, ale biorąc w nich czynny udział, przyczyniał się do ich współtworzenia”

Kontakt:
Laura Haras - Cejrowska, tel. 608597365, e-mail [email protected]
www.edukacjapoprzezsztuke.pl

Cennik:
grupy zorganizowane: 50 zł lekcja kulturalna + 3 zł bilet wstępu od uczestnika.

Spektakle:

„Jesienna zabawa z muzyką"
W spektaklu "Jesienna zabawa z muzyką" występują - Czarodziejka Tralalina, Pani Jesień oraz Dworka z dworu królowej Bony. Tralalina wyczarowuje na fortepianie jesienne klimaty, a utwory - Preludium Deszczowe - Fr.Chopina czy "Jesień" - A.Vivaldiego, wspaniale trafiają do dziecięcej wyobraźni. Królewska "Jesienna ballada", którą dzieci mogą usłyszeć na początku, powraca na zakończenie, a wraz z nią dworka z dworu królowej Bony, która przy akompaniamencie renesansowej muzyki uczy dzieci tańca renesansowego i opowiada o dawnym czasie Renesansu.

„Pyza na polskich dróżkach
W spektaklu "Pyza na polskich dróżkach" dzieci „wędrują” z tytułową Pyzą, poznając najpiękniejsze regiony Polski oraz ich najbardziej charakterystyczne cechy.Dzieci biorą czynny udział w barwnym korowodzie ludowych tańców takich jak krakowiak, kujawiak, czy taniec góralski, poznając takie terminy jak : hymn, godło, flaga, herb czy stolica.

„Na całej połaci śnieg”
W spektaklu pt." Na całej połaci śnieg" dzieci zobaczą cały korowód zimowych postaci: groźną Syberyjską Panią Zimę, ulotną Wróżkę Cukrową z baletu P. Czajkowskiego pt. „Dziadek do orzechów” która zatańczy na pointach i zaprosi dzieci do wspólnej zabawy, oraz Barokową Królową Śniegu. Ponadto Czarodziejka Tralalina „wyczaruje” na fortepianie najbardziej znane „zimowe utwory” ze światowego repertuaru muzyki poważnej t. jak "Zima" –A. Vivaldiego, Scherzo h – moll Fr. Chopina /z motywem kolędy "Lulajże Jezuniu"/ czy Sonatę Księżycową L .van Beethovena.

„Święta tuż, tuż”
Urokliwy i nastrojowy spektakl pt. „Święta tuż, tuż” związany jest z magią Świąt Bożego Narodzenia. Obok kolęd czy popularnych świątecznych piosenek śpiewanych wspólnie, Tralalina wraz z Aniołem snują opowieść o świątecznych zwyczajach nie zapominając o sensie i prawdziwej istocie Świąt Bożego Narodzenia.

„Cudowny czas karnawału”
„Kiedy na świecie szaleje zima, czas karnawału się zaczyna, bawią się wszyscy starsi i młodzi, Królowa Zima też na bale chodzi. A kiedy tańczy to wicher wieje, śnieżne zamiecie, śnieżne zawieje, królewskie szaty iskrzą gwiazdami, królewskie sanie dźwięczą dzwoneczkami!" W przedstawieniu „Cudowny czas karnawału” występują Karnawałowy Pajacyk Psikus, Czarodziejka Tralalina i „Wiedeńska” Królowa Zima, którzy wprowadzają publiczność w muzyczny świat operetki i walca wiedeńskiego.

„Kocie zabawy z muzyką”
Jeśli nie znacie Kota Tralalota, znanego leniucha i pieszczocha, to w tym przedstawieniu go poznacie i z pewnością pokochacie! Zaś Czarodziejka Tralalina nauczy Kota że to niebezpieczna psota, do kontaktu wkładać łapę, bo w kontakcie mieszka prąd i każde dziecko o tym wie, gdy tam łapę włoży się, to się może skończyć źle! W przedstawieniu pt. "Kocie zabawy z muzyką" dzieci poznają klucz wiolinowy, sekrety dotyczące prądu i elektryczności, a także pomagają Kotu zrobić wiosenne porządki i przygotować się na przyjście Pani Wiosny. Postać Kota Tralalota w niezwykle dowcipny sposób, uczy dzieci poprzez zabawę.

„Jak Koszałek Opałek szukał wiosny”
Przecież zima nie może trwać wiecznie!
Król krasnoludków Błystek wysyła swego najbardziej uczonego krasnoludka, Koszałka Opałka, aby oznak wiosny na świecie poszukał. Jeśli chcecie się dowiedzieć czy Koszałek Opałek spotkał Panią Wiosnę i dokąd doprowadziły go te poszukiwania , musicie koniecznie obejrzeć nasz spektakl! Obok Koszałka Opałka wystąpi Czarodziejka Tralalina która wcielając się w postać Pani Tradycji będzie snuć opowieść o Świętach Wielkanocnych, i związanych z nimi zwyczajach. Tralalina jak przystało na muzyczną czarodziejkę wyczaruje nam na fortepianie wiosenną muzykę takich kompozytorów jak: Dworzak, Vivaldi, Lutosławski i Karłowicz.

„Wolfgang Amadeusz Mozart – cudowne dziecko”
Każde dziecko jest wyjątkowe i cudowne. Cudownie mądre, cudownie dobre, cudownie zdolne. To od nas – dorosłych zależy czy tą wyjątkowość zauważymy i nią umiejętnie pokierujemy. „Wolfgang Amadeusz Mozart – cudowne dziecko”, to spektakl o takim właśnie cudownym dziecku, które zostało okrzyknięte geniuszem, nie skończywszy 10 lat. Dziś każdy wie kim był Mozart, ale czy sława małego Mozarta byłaby tak wielka, gdyby jego karierą nie kierował ojciec.....? Scenografia przedstawienia nawiązuję do saloniku klasycystycznego, w którym rozbrzmiewa muzyka Mozarta grana „na żywo” przez Czarodziejkę Tralalinę. W spektaklu dzieci usłyszą fragmenty takich utworów jak; „Eine kleine nacht musik”, arie z opery „Wesele Figara” czy wariacje na temat "Ah, vous dirai-je Maman" - francuskiej piosenki ludowej, znanej jako popularna piosenka "Wyszły w pole kurki trzy" której dzieci nauczą się i wykonają z profesjonalnym mozartowskim akompaniamentem.

„Muzyka Fryderyka dla każdego smyka”
Czy muzyka poważna musi być.........nudna? Nie! Muzyka poważna może być interesująca, a słuchając jej można się świetnie bawić, o czym przekonacie się oglądając nasz spektakl pt. „Muzyka Fryderyka dla każdego smyka”. Nasi Mali Słuchacze dowiedzą się że polonez to nie tylko samochód, ale i taniec / który nauczą się tańczyć/, a mazurek oprócz tego że jest pysznym wielkanocnym ciastem, jest też utworem muzycznym. W muzyce tej dzieci usłyszą krople spadającego deszczu /Preludium Deszczowe / i odgadną muzyczną zagadkę /Scherzo h-moll/. Całość wizualnie dopełnią: bogata scenografia, i stroje epokowe z czasu Romantyzmu.

„Morska opowieść”
W bajkowej scenerii dna morskiego, pełnego ryb, koników morskich, pirackich skarbów, dzieci spotykają królową głębin morskich – Prozerpinę. Królowa „przybywa” z wiadomością że Morze Bałtyckie jest bardzo zanieczyszczone przez co Neptun, jej małżonek, król mórz i oceanów jest chory. Spektakl ma charakter ekologiczny, dzieci po obejrzeniu go będą wiedziały jak dbać o środowisko naturalne, a Czarodziejka Tralalina wyczaruje dla nich morskie piosenki i zabawy. Bajkowe dno morskie kryje w sobie jeszcze jedną tajemnicę. To czarodziejski młynek. Dzieci usłyszą jego opowieść i dowiedzą się dlaczego woda morska jest słona.

„Bajka uczy, bajka gada, bajka dziwy opowiada”
Dla małego dziecka jego światem jest często bajkowa rzeczywistość, i oglądanie i słuchanie bajek daje dzieciom wiele radości. Ważne jest by oprócz przyjemności, bajki uczyły pozytywnych i szlachetnych zachowań, stawiając wyraźną granicę pomiędzy dobrem i złem. W naszym przedstawieniu w cudowny świat mądrych bajek wprowadzi dzieci - Księżniczka Szeherezada. Scenariusz do spektaklu pt." Bajka uczy, bajka gada, bajka dziwy opowiada" oparty jest na klasycznych bajkach głównie Tuwima, Brzechwy i Krasickiego. Bajki dobrane są w taki sposób że każda z nich zawiera cenny dla dzieci morał. Nad częścią dźwiękowo – muzyczną przedstawienia, czuwa Czarodziejka Tralalina, „malując dźwiękami bajkowy świat”.

Galeria Zdjęć