Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Żywioły i maski" 24 VI 2018

24 czerwca 2018, godz. 13:00

Zapraszamy na specjalne spotkanie z panem Bogusławem Deptułą, kuratorem wystawy "Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich", który w niedzielę 24 czerwca oprowadzi Państwa po tej ekspozycji i opowie o prezentowanych dziełach i ich autorach.

Oprowadzanie w cenie biletu.

-----------------------------------

"Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich"

22 czerwca - 21 października 2018
Wystawa czynna:
od 22 czerwca do 2 września codziennie w godz. 10:00 - 20:00
od 3 września do 21 października od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00

POZIOM 1

Kurator: Bogusław Deptuła

Kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich, to jedna z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej, która powstaje już od 50 lat. Początkowo tą pasją zaraził Jacka jego ojciec, miłośnik malarstwa polskiego i również kolekcjoner.
Z czasem usamodzielnił się, a u jego boku znalazła się małżonka, Grażyna, która wspiera i współtworzy ten zbiór. Obejmuje on kilkaset pozycji malarstwa polskiego od drugiej połowy XIX wieku po prace najnowsze.
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie prezentuje wybór dzieł powstałych w okresie Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego.
Jedną z cech wyróżniających ten zbiór, jest fakt, że w jego skład wchodzi kilka dzieł wyjątkowych ze względu na ich historię i artystyczną klasę. Tak się dzieje w przypadku „Rybaka” Leona Wyczółkowskiego, na którego licu widnieje ostentacyjna dedykacja dla krakowskiego pisarza i dramaturga Michała Bałuckiego – prawdziwa rzadkość. Inną dedykację można znaleźć na płótnie Władysława Ślewińskiego darowanym poecie i piewcy gór - Janowi Kasprowiczowi. „Portret damy w czarnym kapeluszu” Olgi Boznańskiej, był dwukrotnie nagradzany medalami na wystawach – to też fakt trudny do przecenienia dla kolekcjonera. Te detale potwierdzają autentyczność dzieł, dokumentują ich historię, wzbogacają biografię artystów.
Znakomity także jest zespół prac Wojciecha Weissa, artysty o nieposkromionym wprost talencie, a wciąż jakby nieco jeszcze niedocenianego, tak jak na to by zasługiwał. Były nabywane w większości od spadkobierców malarza. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje „Japonka”. Namalowana w Paryżu, niepokoi nieoczywistą i nieidealną anatomią niedorosłej dziewczyny. Obraz niezwykły, intrygujący swą otwartością, a równocześnie tajemniczością. Było coś niepokojącego w fascynacji niedorosłością, której dowody można znaleźć w jeszcze innych jego szkicach i obrazach. Potwierdzeniem może być również „Akt chłopca w pracowni” powstały w podobnym czasie.
Obrazem, który sam kolekcjoner uważa za najcenniejszy w tym zbiorze jest „Korowód dziecięcy” Witolda Wojtkiewicza z 1905 roku. Na rynku jest bardzo niewiele prac tego artysty, a ten jest do tego wyjątkowy. Malowany na jedwabiu, naklejony na tekturę, pod względem technicznym jest jedynym takim w całym dorobku malarza.
Na uwagę zasługują również „Maski” Tadeusza Makowskiego, powstałe w ostatnim, najdojrzalszym i na pewno najbardziej udanym okresie jego twórczości. Nabyty został w Paryżu, ze spuścizny po marszandzie Makowskiego, Jeanie Aronie. Pozostaje niewątpliwie jednym z najcenniejszych w kolekcji, ale zarazem może najbardziej fascynujących dla samego kolekcjonera, który chętnie opowiada, o przyciągającym wzrok spojrzeniu oczu laleczek z tego obrazu. Sam Makowski miał powiedzieć: „Maski! Maski - widzi się je wszędzie w moich obrazach. Dla mnie są to osoby prawdziwe i ta ludzka prawda mnie pasjonuje.”
Dopełnieniem prezentacji malarstwa, grafik i rysunków jest pięć znakomitych rzeźb z tego okresu: „Świst i Poświst” Sławomira Celińskiego, „Faun grający na syrindze” Konstantego Laszczki, „Madonna” Xawerego Dunikowskiego oraz dwie kobiece głowy Henryka Kuny.  
Zapraszamy do oglądania tego wyjątkowego zbioru i do znalezienia własnego faworyta.
/Bogusław Deptuła, kurator wystawy/

Artyści: Olga Boznańska, Sławomir Celiński, Jan Cybis, Ksawery Dunikowski, Eugeniusz Eibisch, Stanisław Eleszkiewicz, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Konrad Krzyżanowski, Tadeusz Kulisiewicz, Henryk Kuna, Konstanty Laszczka, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Louis Marcoussiss, Zygmunt Menkes, Mela Muter, Tymon Niesiołowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Ferdynand Ruszczyc, Efraim i Menasze Seidenbeutel, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Włodzimierz Tetmajer, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Wojtkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański

Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.