"Obrazy Z Ratusza. Kolekcja Urzędu Miasta Sopotu"

Galeria Zdjęć

„OBRAZY Z RATUSZA”.
Kolekcja Urzędu Miasta Sopotu .

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza w dniach 11.01 - 12.02 na wystawę prac ze zbiorów sopockiego magistratu. Od wielu już lat, wyjątkową atmosferę Sopotu współtworzą artyści, ludzie kultury, nauki, pióra, zarówno twórcy stale związani z Sopotem miejscem zamieszkania, jak i Ci którzy bywają tu tylko gościnnie. Dzieje się tak zarówno za sprawą działających w mieście instytucji kultury (teatrów, biblioteki miejskiej, galerii, stowarzyszeń kulturalnych, klubów itp.), a także indywidualnej pracy poszczególnych artystów. Jak pisze w katalogu Pan Wojciech Fułek, Wiceprezydent Miasta: „Przyszłością Sopotu jest jego przeszłość” – powiedział kiedyś sopocki (dziś, gwoli prawdy – obywatel świata) malarz i grafik, Andrzej Dudziński (...). Jak wiele (...) w tym stwierdzeniu prawdy, możemy przekonać się na wystawie prac, które składają się na jedyną w swoim rodzaju kolekcję malarstwa, rzeźby i tkanin sopockich artystów. Jedyną, bo chyba nigdzie w Polsce poza Sopotem, budynek ratusza – w końcu pełniący z założenia raczej funkcje administracyjno-samorządowe – nie odgrywa równocześnie ważnej roli miejsca ekspozycji licznych dzieł sztuki. Kolekcję unikalną również dlatego, iż tworzoną przez wiele lat z prac artystów kilku pokoleń, dla których wspólnym mianownikiem stało się miasto, w którym żyją i tworzą. Na liście tej przenikają się nazwiska osób od dawna nieżyjących z twórcami najmłodszego pokolenia, artystów wręcz legendarnych z tymi, którzy dopiero swoje legendy tworzą, malarzy z rzeźbiarzami, grafików z twórcami tkanin. Nie ma bowiem uniwersalnego, jednego klucza do takiej kolekcji i do takiej wystawy. Rolę takiego klucza pełni bowiem w tym przypadku Sopot – miasto artystów. Miasto, w którym rodziła się dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, w którym ukształtowała się „szkoła sopocka”, w którym liczni artyści odnaleźli w końcu nie tylko swój adres zamieszkania, pracowni czy galerii, ale i sprzyjający klimat, natchnienie oraz inspirację, a często nawet wdzięczny obiekt i temat swoich prac.

Na wystawie „Obrazy z Ratusza” znalazły się zarówno dzieła artystów znanych i cenionych w środowisku, zasłużonych pedagogów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także grafiki, obrazy i rzeźby twórców mniej znanych.Wśród autorów prac znaleźli się między innymi: Alina i Jerzy Afanasjewowie, Anna Bem-Borucka, Eleonora Jagaciak-Baryłko, Kiejstut Bereźnicki, Tadeusz Ciesiulewicz, Henryk Cześnik, Jan Góra, Stanisław Horno-Popławski, Zygmunt Karolak, Maria Kuczyńska, Beata Słuszkiewicz-Kaczorowska, Henryk Mądrawski, Marian Mokwa, Kazimierz Ostrowski, Adam Smolana, Maria Targońska, Czesław Tumielewicz, Józefa Wnukowa, Jerzy Zabłocki, Hanna Żuławska.

Kurator wystawy: Gabriela Kurowska.

Wystawa czynna: w PGS codziennie oprócz poniedziałków w godz. 11.00 – 18.00,
w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu, ul. Kościuszki 25/27 w godzinach pracy Urzędu.

Ceny biletów: 3 zł – normalny, 2 zł – ulgowy, 1 zł – grupy szkolne (min. 20 osób), 0,50 zł – grupy szkolne ze szkół sopockich (min. 20 osób).