Międzynarodowy Kongres Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT

Międzynarodowy Kongres Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT
10-13 maja 2018
Gdańsk–Sopot–Gdynia
Koordynatorka kongresu w Trójmieście: Jolanta Woszczenko
Współpraca: Emilia Golnik
Główni organizatorzy: IKT, Miasto Gdańsk, CSW LAZNIA
Współorganizatorzy:
Instytut Adama Mickiewicza, Europejskie Centrum Solidarności, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Miasto Gdynia, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, SMC/CAC w Wilnie
Partnerzy:
Austriackie Forum Kultury, Goethe Institut, Miasto Sopot, Duński Instytut Kultury, Leonardo, Muzeum II wojny światowej, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Miasta Gdynia, NOMUS, Instytut Kultury Miejskiej, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Więcej informacji: www.iktsite.org

Kongres jest wydarzeniem zamkniętym, dedykowanym członkom stowarzyszenia IKT, ale w programie znajdują się także wydarzenia otwarte dla publiczności. Kuratorki i kuratorzy z całego świata spotykają się co roku na kongresie w innym regionie świata, po to, aby dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczenia i pomysły oraz poszerzać profesjonalną sieć kontaktów.
Międzynarodowy Kongres Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT organizowany jest każdego roku w innym kraju. Jego głównym inicjatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT / The International Association of Curators of Contemporary Art, zrzeszające ponad 500 kuratorów i kuratorek sztuki z całego świata.
W 2016 roku stowarzyszenie zagłosowało za tym, by edycja w 2018 roku odbyła się w Gdańsku. Od 1973 r., kiedy to zostało założone, stowarzyszenie IKT odwiedziło Europę Centralną i Wschodnią tylko trzy razy (Węgry w 1998, Polskę w 2005 i Estonię/Finlandię w 2009 roku). Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA jest współorganizatorem kongresu w Trójmieście.

Podczas trwającego trzy dni Międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT (10-13 maja), nie mogło zabraknąć wizyty uczestników kongresu w Sopocie. Grupa około stu kuratorów z całego świata zwiedziła największą na Pomorzu galerię – Państwową Galerię Sztuki w Sopocie.
Goście kongresu zostali przywitani przez Joannę Cichocką-Gulę, wiceprezydent Sopotu oraz Zbigniewa Buskiego, dyrektora galerii. Międzynarodowy Kongres Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT organizowany jest każdego roku w innym kraju. Jego głównym inicjatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT , zrzeszające ponad 700 kuratorów i kuratorek sztuki z całego świata.