"Marek Okrassa. Notowania Nudy"

„Dla generacji artystów urodzonych w latach siedemdziesiątych brak środka jest czymś tak samo naturalnym i oczywistym jak pełne półki w hipermarketach i telewizja satelitarna. Naturalnie braku tego, co stałe i niezmienne, nie może zrównoważyć nadmiar tego, co płynne i pozostające w ustawicznym ruchu. Środek, którego nie ma, niepokoi swą immanencją, swoją pustą obecnością. Jest śladem przymuszającym do stawiania pytań, domagającym się zanotowania. Choćby były to, jak w przypadku Marka Okrassy, notowania nudy. Malarz chce opisać panującą w umysłach ludzi nudę, ponieważ uznał, że to właśnie nuda jest wspólną przestrzenią współczesnego człowieka, mianownikiem, który łączy ludzi i zarazem ideą określającą ich pozbawioną esencji egzystencję.
Obrazy nudy nie są nudne, jeśli namalował je artysta tej miary co Marek Okrassa . Ich czysto malarska uroda jest bezsprzeczna. A nuda, która dla artysty wydaje się być nagą prawdą bytu? Czy to nie jest zbyt przytłaczająca idea? Odbierająca nadzieję? Wydaje mi się, że Okrassa myśli o nudzie jako pewnym stałym składniku kondycji współczesnego człowieka, więc jeżeli nie można się go pozbyć, to – proponuje – spróbujmy polubić. Dostrzec jego melancholijne piękno, dekadencką urodę. Zresztą czy można pozbyć się nudy? To przecież nie my ją sobie wybraliśmy, to ona wybrała nas i usynowiła.”

/Krzysztof Kuczkowski (fragment tekstu do katalogu Marka Okrassy „NOTOWANIA NUDY ”)/

Część prac pokazywanych na wystawie pochodzi z Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Patronat medialny: Polskie Radio Trojka, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk, In Your Pocket, trojmiasto.pl, Wrota Pomorza, Wirtualna Polska