"Literacki Sopot 2016" Festiwal

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz piąty organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2016 roku w Sopocie. Tematem wiodącym piątej edycji będzie literatura izraelska.

Literacki Sopot – festiwal literatury odbywający się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Na część spotkań, jak co roku, zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Czwartek, 18 sierpnia
godz. 17:00 - Izrael słowa: Rutu Modan (prowadzenie Magdalena Rucińska)
godz. 19:00 - Izrael słowa: projekcja filmu Dzieci słońca oraz spotkanie z Jael Neeman i Ranem Talem (prowadzenie Michał Sobelman)

Piątek, 19 sierpnia
godz. 13:00 - Hannah Arendt, Edith Stein, Simone Well. Rozum i wiara w mrocznych czasach. Debata z udziałem Anny Grzegorczyk i Karoliny Wigury (prowadzenie Robert Piłat)
godz. 17:00 - Izrael słowa: Dorit Rabinyan (prowadzenie Juliusz Kurkiewicz)
godz. 19:00 - Varia: Ela Sidi (prowadzenie Remigiusz Gzela)

Sobota, 20 sierpnia
godz. 17:00 - Varia: Åsne Selerstad (prowadzenie Paweł Goźliński)
godz. 19:00 - Izrael słowa: Etgar Keret (prowadzenie Paweł Smoleński)

Niedziela, 21 sierpnia
godz. 13:00 - Emigracja'68Debata z udziałem Piotra Osęki, Michała Sobelmana i Macieja Zaremby Bielawskiego (prowadzenie Jacek Żakowski)
godz. 15:00 - Varia: Cezary Łazarewicz (prowadzenie Paweł Goźliński)
godz. 17:00 - Varia: Barbara Krafftówna, Remigiusz Gzela (prowadzenie Anna Dziewit-Meller)
godz. 19:00 - Izrael słowa: Dror A. Mishani (prowadzenie Dagny Kurdwanowska)

Do Państwowej Galerii Sztuki zapraszamy również na:

Warsztaty literackie z Beatą Chomątowską
Podczas warsztatów przyjrzymy się współczesnej izraelskiej literaturze pisanej przez kobiety, próbując przybliżyć polskiemu czytelnikowi jej mniej znane i odległe od stereotypów oblicze. Szczególną uwagę poświęcimy wizerunkowi miasta w twórczości izraelskich pisarek. Podczas pierwszej części zajęć zapoznamy się z fragmentami książek, szukając podobieństw w narracji i zastanawiając się, czy istnieje wspólny mianownik dla "współczesnej literatury Izraela". W drugim dniu uczestnicy będą mieli okazję sami spróbować sił jako pisarze.
Zapisy na warsztaty: https://lswarsztatyliterackie.evenea.pl/

Wyjechałem, wyjechałem z Polski, bo... - instalacja Krystyny Piotrkowskiej
Podczas tzw. wydarzeń marcowych w roku 1968 antysemityzm w Polsce został podniesiony do rangi oficjalnego programu politycznego rządzącej partii komunistycznej. Władze PRL wezwały oficjalnie Żydów, nazywając ich syjonistami, do opuszczenia Polski. Poniżano ich w prasie, urządzano publiczne kampanie nienawiści. W latach 1968–70 wyemigrowało z Polski co najmniej 13 tysięcy polskich obywateli Żydów. Opuszczając Polskę, musieli zrzec się obywatelstwa i pozostawić dorobek swojego życia. Czterdzieści lat po tych wydarzeniach Krystyna Piotrowska poprosiła osoby, które wtedy wyemigrowały, aby jednym zdaniem opisały powód swojego wyjazdu. Instalacja video „Wyjechałem, wyjechałam z Polski, bo…” składa się z dwóch ekranów: na jednym emigranci wypowiadają się w języku polskim, na drugim mówią to samo w języku kraju, w którym się osiedlili.

Szczegóły i pełen program festiwalu na stronie: http://www.literackisopot.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopotu.