Jan Tarasin – Malarstwo I Prace Na Papierze 2005 –1959

Galeria Zdjęć

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza w dniach 16 lutego - 12 marca 2006 do siedziby tymczasowej w Sopocie przy ul. M. Skłodowskiej- Curie 10/12 na wystawę:
„JAN TARASIN – MALARSTWO I PRACE NA PAPIERZE 2005 –1959”
Wernisaż z udziałem Autora 15.02. o godz. 18.00.

Jan Tarasin ( ur. 1926) wybitny malarz, rysownik i grafik. Członek Grupy Krakowskiej, rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a przede wszystkim niestrudzony ARTYSTA. Od wielu lat zmaga się z wielkimi tematami, które gdzieś tam w przeszłości określiły jego poszukiwania twórcze. Jednym z tych odwiecznych tematów jest martwa natura, choć trudno ją dostrzec we współczesnych realizacjach artysty, jest ona gdzieś u progu jego drogi twórczej, obecnie przekształcona w układ plam, znaków, form i linii. Podobnie wyglądają kompozycje, dla których inspiracją jest pismo. To zapisy nieznanego alfabetu, nieczytelne listy czy, być może, zaszyfrowane strony. Dla pierwszych z tych obrazów punktem odniesienia z pewnością jest przedmiot, dla drugich litera – znak. Jeszcze inne czerpią inspirację z pejzażu, dla jeszcze innych natchnieniem jest sztuka wielkich mistrzów. (...) Wystawa ta skonstruowana jest poza historią, nie może jednak od niej całkowicie odejść. W dziełach powstałych współcześnie zawsze odnajdziemy echa minionych doświadczeń. Tak jest i tym razem. Przedmioty i znaki do wielu lat wypełniają pole obrazowe płócien Jana Tarasina. Najnowszym poszukiwaniom towarzyszą nostalgiczne wspomnienia, długie trwanie motywów. Odnaleziony rysunek z przed lat staje się inspiracją dla nowopowstałej kompozycji.(...) Takim podążaniem w nieznane są dwa płótna z zapoczątkowanego niedawno nowego cyklu. Niezwykle oszczędne, ograniczone tylko do układu linii, będą zaskoczeniem dla znawców twórczości Jana Tarasina. One to właśnie otwierają tę ekspozycję. Retrospektywę widzianą pod prąd. Dzieła powstałe współcześnie domykają Historię, przeszłość oddala się, zostaje przysłonięta. Dominuje obraz, nie data jego powstania, decyduje dzieło, nie chronologia. Oglądający podaje się urokowi zaszyfrowanych stron, brnie w obraz i on go uwodzi, zachęca do gry... wyobrażonego z namalowanym, zobaczonego z pomyślanym.
(W. Nowaczyk)
Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 70 prac: obrazy, akwarele, grafiki i rysunki pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a także kolekcji prywatnych.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią Piekary z Poznania.
Kurator: Włodzimierz Nowaczyk

Galeria czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 11.00 – 18.00.

Ceny biletów: 3 zł – normalny, 2 zł – ulgowy, 1 zł – grupy szkolne (min. 20 osób), 0,50 zł – grupy szkolne ze szkół sopockich (min. 20 osób).