"Jan Młodożeniec. Legenda Polskiego Plakatu. Dzieło I Postać."

Galeria Zdjęć

Podczas odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy pt.:„Jan Młodożeniec-legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać ” zostanie zaprezentowanych ponad 200 obiektów jednego z mistrzów „polskiej szkoły plakatu”, malarza i grafika Jana Młodożeńca. Oprócz plakatów można będzie podziwiać także inne dzieła: projekty okładek, szkice, rysunki, ilustracje, fotografie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz z archiwum artysty.

Jan Młodożeniec (ur. 8 listopada 1929 r. w Warszawie, zm. 12 grudnia 2000 r. w Warszawie) w latach 1948-1955 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Katedrze Grafiki i Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, u którego uzyskał dyplom w 1955 r. Od 1953 r. projektował plakaty dla Centrali Wynajmu Filmów (CWF), Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (WAG), Krajowej Agencji Wydawniczej (KAW) oraz teatrów, muzeów i galerii. Sporo czasu poświęcał grafice książkowej i ilustracji projektując dla "Czytelnika", "Iskier", "PIW-u" "WAiF-u" i Wydawnictwa Literackiego. Ilustracje i rysunki jego autorstwa zamieszczały czasopisma takie jak: Nowa Kultura, Współczesność, Ekran, Film, Miesięcznik Literacki, Polska, Magazyn Gazety Wyborczej. Oprócz grafiki projektowej w ostatniej dekadzie wiele czasu poświęcał malarstwu. Był członkiem ZPAP i AGI.

Młodożeniec był laureatem wielu nagród, m.in:. otrzymał Srebrny Medal na Międzynarodowej Wystawie Książki (IBA) w Lipsku (za książkę "Jobsjada ") (1965), Srebrny Medal za najlepszą okładkę na II Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (1966), Złoty Medal na 8. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (Cepeliada 78) (1980), Medal honorowy na 11 Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (Polska klasyka teatralna) (1985). Była autorem szeregu wystaw indywidualnych w Polsce jak i za granicą m.in.: w Galerie in der Biberstrasse w Wiedniu (1963), w Galerii Sztuki w Poitiers (1968), w Muzeum Narodowym w Poznaniu (1979), w Julistemuseum w Lahti (1983), w Deutsches Plakat Museum w Essen (1991), w Museu d'Art Contemporani d'Eivissa-Ibiza (2003).

Kurator wystawy: Zdzisław Schubert

Patronat Polskiej Prezydencji.