Daniel Cybulski "Ćwiczenia z przestrzeni"

Grodzieńska Sala Wystawowa, ul. Orzeszkowej 38, Grodno, Białoruś
29 marca - 13 kwietnia 2017
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 - 19:00
Wernisaż: 28 marca 2017 o godz. 17:30

kurator: Marta Sarnowska 

"Twórczość Daniela Cybulskiego od samego początku charakteryzowało ciążenie ku minimalizmowi. Na początku w jego obrazach przemawiał kolor, najczęściej tylko jeden, ewentualnie w różnych gradacjach. Z czasem jednak głębokie, ciemne zielenie, brzoskwiniowe wibracje i pastelowe „dowcipy malarskie” wyciszały się na rzecz spokojnych beży, szarości i bieli, ostatnio ustępujących całkowicie prawdzie płótna z jego niezagruntowaną, oryginalną i całkowicie  szczerą nagością.
Obraz u Cybulskiego z wolna przestaje być samoistnym, egoistycznie istniejącym bytem, a staje się częścią wizualnego kolektywu, tworzonego przez zespół obrazów w zaaranżowanej przestrzeni.  Niektóre z nich odpychają od siebie otoczenie - ich zimna biel jest granicą, której strzegą. Inne z kolei, jak na przykład czarne wielkowymiarowe prostokąty o połyskliwej, lakierowanej powierzchni, są jak baśniowe lustra, wabiące swoim wewnętrznym ciepłem, a następnie wchłaniającym widza do środka. Są też „dusze obrazów” – wyzute z nadanych barw, form i interpretacji niemal czyste płótna, przez które prześwitują krosna, dzięki czemu obraz staje się środkiem, a nie celem do kształtowania nowych wartości wizualnych. To całkowite przekroczenie, rezygnacja z „ja” obrazu jawi się jako zupełnie nowa jakość w młodym malarstwie abstrakcyjnym, do której dotarcie wymagało licznych prób i długiej, konsekwentnej drogi.
Dużą rolę w obrazach Cybulskiego odgrywa struktura warstwy malarskiej, niekiedy pedantycznie płaska, kiedy indziej nierówna i nieokiełznana, jak organiczne żłobienia stworzone przez naturę, w której odbijają się i wirują refleksy świetlne, inne obrazy, ściany, czy sylwetki widzów. Artysta buduje obraz, przeznaczając na centrum kompozycyjne jak największe pole, które, choć wyciszone i do granic możliwości wygaszone, urzeka swoją monumentalnością i wymowną ciszą. Cybulski pozbawia elementy płaszczyzny hierarchii, tak jakby celowo nie pozwalał obrazom krzyczeć, aby mogło dojść do głosu to, co ujawnia się dopiero w ciszy.
Ćwiczenia z przestrzeni Cybulskiego mają jeden zasadniczy cel: poszerzenie pola malarstwa tak, by cała zaaranżowana przez niego przestrzeń stała się jednym, spójnym obrazem – demokratycznym spotkaniem wielu autoreferencyjnych cząstek. Narracja nie zamyka się w ramach jednego obrazu, lecz go przekracza, wychodzi na zewnątrz i rozgrywa się w przestrzeni. Artysta robi wszystko, by zasięg tego dyskursu jak najbardziej poszerzyć, by wyjść nawet poza okna galerii, tworząc holistyczne, otwarte dzieło."
/Marta Sarnowska, kurator wystawy/
 
Daniel Cybulski (1980) - w 2013 roku uzyskał tytuł magistra na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego, obecnie doktorant na macierzystej uczelni. W latach 2012-2013 studiował w Hohschule für Künste Bremen. Laureat Konkursu im. E. Gepperta (2016), zdobywca Grand Prix konkursu „Promocje 2014” w Legnicy (2014) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Najlepsze Dyplomy 2013” i Nagrody Specjalnej w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii 2012”. Swoje prace prezentował podczas licznych wystawy zbiorowych i indywidualnych m.in. w Gdańsku, Legnicy, Krakowie, Wrocławiu i Lwowie. Mieszka i pracuje w Trójmieście.