Czas. Ludzie. Wydarzenia. Rok W Fotografii Gazety Wyborczej.

Galeria Zdjęć

"Około tysiąca zdjęć fotoreporterów „Gazety” – ale i naszych czytelników – zaprezentujemy na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, zatytułowanej „Czas, ludzie, wydarzenia. Rok w fotografii Gazety Wyborczej” . Ilustrują one najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy, przypominają ludzi, którzy odeszli lub w szczególny sposób zapisali się w naszej pamięci, utrwalają codzienność. Ale znajdą się na tej ekspozycji również fotografie mody, wybrane zdjęcia amatorskie oraz filmy. Dwadzieścia wy branych zdjęć foto reporterów „ Gazety Wyborczej”, wykonanych na specjalnym papierze archiwistycznym i spełniającym wymogi kolekcjonerskie, oglądać będzie można na ścianach PGS. Te prezentowane w sposób tradycyjny fotografie będą najkrótszą charakterystyką pracy redakcyjnych fotografów, próbką ich stylu, pokażą też różnorodność tematów, których się podejmują. Największa część fotografii prezentowana będzie na specjalnie przy gotowanych projektorach i ekranach. Ten fragment wystawy to kwintesencja fotografii prasowej. Zobaczymy tu nie tylko przekrój te matów z całego roku – wśród nich na plan pierwszy wysuwa się tragedia w Smoleńsku – ale i prace poświęcone postaciom, które w ciągu tego czasu okazały się ważne dla Polaków. Znajdą się tu więc fotograficzne opowieści poświęcone zmarłemu Markowi Edelmanowi, ale i Adamowi Małyszowi oraz Bronisławowi Komorowskiemu. Nie zabraknie też zdjęć ilustrujących życie codzienne.
Część ekspozycji poświęcona będzie również fotografii z regionu – złoży się na nią pokaz zdjęć fotografów z„Gazety Wyborczej Trójmiasto” oraz zrealizowany techniką po-klatkową film poświęcony Trójmiastu. Będzie równieżokazja, żeby zobaczyć fotografie naszego redakcyjnego kolegi Damiana Kramskiego, zrobione w Stoczni Gdynia kilka miesięcy po jej zamknięciu. Praca zdobyła pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii „Wydarzenia” w tego rocznym konkursie Grand Press Photo. Na wystawie prezentowana będzie w nowej formie – multimedialnego eseju.
Na ściany sopockiej PGS trafią również zdjęcia amatorów, nadesłane na organizowany przez „Gazetę” konkurs „Pokaż mi swoje Trójmiasto”, a także prace osób, które wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez naszych fotoreporterów oraz wykładowców Sopockich Szkół Fotografii WFH.
Z tych zdjęć widzowie będą mogli wybrać najciekawszą pracę – jej autor otrzyma w nagrodę jedno z kolekcjonerskich zdjęć fotografów „Gazety”.
DOROTA KARAŚ