"BZ WBK Press Foto 2017"

Galeria Zdjęć

4-22 sierpnia 2017
Wystawa czynna: 
codziennie w godz. 10:00 - 20:00
Wernisaż: 
4 sierpnia 2017 o godz. 18:00
Spotkanie autorskie „Od pasji do profesjonalizmu” z lokalnymi laureatami konkursu: 4 sierpnia 2017 o godz. 16:30
Wstęp wolny!

WYSTAWA W HOLACH GALERII

Chrześcijański krzyż w Iraku, zmagania triathlonistów na dystansie Ironman, emocje podczas Open’er Festival – zobacz 149 najlepszych zdjęć dokumentalnych z 2016 roku.

Od 4 sierpnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać zdjęcia dokumentalne laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto. Wystawę otworzy wernisaż, który rozpocznie się o g. 18:00. Wcześniej o g. 16:30 odbędzie się spotkanie autorskie „Od pasji do profesjonalizmu” z lokalnymi laureatami konkursu.

Prezentowane zdjęcia zostały wybrane spośród blisko 8 tys. nadesłanych do konkursu. Podczas dwudniowych obrad Jury wyłoniło 149 najlepszych. Są wśród nich prace fotoreporterów z Gdańska: Renaty Dąbrowskiej, Macieja Moskwy, Mirosława Pieślaka i Łukasza Głowali.

W tym roku Jury po raz kolejny nagrodziło zdjęcia Macieja Moskwy (Testigo Documentary) od lat dokumentującego przebieg konfliktu na Bliskim Wschodzie. Tym razem zdobył on III miejsce w kategorii Życie codzienne za fotoreportaż pokazujący powrót chrześcijan do irackiego miasta Erbil-Ainkawa po wycofaniu się tzw. Państwa Islamskiego. Symboliczne zdjęcie z tego fotoreportażu zdobyło również I miejsce w tej samej kategorii (Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze).

- Ta wyprawa do Iraku była dla mnie szczególnym przeżyciem. Spędziłem tam półtora miesiąca. Docierałem do skupisk i osad chrześcijan. Byłem na froncie walk w Mosulu, miejscu, gdzie irackim siłom udało się po tygodniach ciężkich walk wyprzeć islamskich ekstremistów ze wschodniej dzielnicy miasta. Dokumentowałem też powrót chrześcijan do miejsc, z których fundamentaliści islamscy zostali wyparci. Tu akurat widzimy krzyż zdemontowany z pięknego niegdyś kościoła św. Józefa znajdującego się w centrum miasta Erbil-Ainkawa, do którego powoli powracają chrześcijanie. Krzyż zostaje wniesiony na ciężarówkę i wkrótce zostanie przewieziony do jednego z seminariów duchownych – powiedział Maciej Moskwa.

Renata Dąbrowska (Gazeta Wyborcza Trójmiasto) zdobyła I miejsce w kategorii Kultura i sztuka ze niezwykle malownicze zdjęcie publiczności podczas Open’er Festival. Mirosław Pieślak (Gazeta Codzienna Fakt) został nagrodzony I miejscem w kategorii Sport za fotoreportaż ze zmagań triathlonistów na dystansie Ironman. Jurorzy nagrodzili również Łukasza Głowalę (II miejsce, kategoria Wydarzenia) za zdjęcie Lecha Wałęsy wychodzącego z konferencji prasowej, podczas której były prezydent odniósł się do zarzutów współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Wystawie w Sopocie towarzyszą również dodatkowe atrakcje:
- bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne „Od pasji do profesjonalizmu” prowadzone przez Karolinę Jonderko - laureatkę tegorocznej edycji konkursu,
- spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko oraz lokalnymi laureatami konkursu, które odbędzie się 4 sierpnia o godz. 16.30
- konkurs dla gości odwiedzających wystawę, w którym nagrodą główną będzie aparat Instax mini 70 z filmem. Szczegóły konkursu będą dostępne w miejscu prezentacji wystawy.

Wszystkie nagrodzone w tej edycji konkursu prace znajdują się na stronie internetowej pod adresem: www.bzwbkpressfoto.pl

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, partnerem technologicznym Fujifilm, a patronami medialnymi: dziennik Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Radio PR 1 oraz Interia.

Partnerem wystawy jest Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.