„Artyści Częstochowy. Pejzaż Jury Krakowsko-Częstochowskiej”

W dniach 14 grudnia 2005 - 08 stycznia 2006 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbywała się wystawa "Artyści Częstochowy o pejzażu Jury Krakowsko-Częstochowskiej".

Wystawa gromadzi prace malarzy i grafików związanych z Częstochową, którzy koncentrują swe poszukiwania artystyczne wokół szeroko pojętej tematyki pejzażu.
Niemal wszystkie spośród 60 prac prezentowanych na wystawie w salach Państwowej Galerii Sztuki, są owocem działań plenerowych w ramach „Jurajskiej jesieni”. Ten organizowany od 1976 roku plener stał się jak piszą organizatorzy wystawy, wizytówką artystyczną regionu, jego otwarta i elastyczna formuła sprzyja wielokierunkowym poszukiwaniom. Jak piszą w katalogu komisarze wystawy "Artyści Częstochowy, w sposób mniej lub bardziej świadomy tworzą w związku z miejscem, w którym żyją – więź z miastem, więź z krajobrazem jurajskim jest cechą, która niewątpliwie wyróżnia to środowisko spośród innych".

Uczestniczy wystawy: Agata Bińczyk–Zielińska, Stefan Chabrowski, Jerzy Duda-Gracz, Beata Karankiewicz, Włodzimierz Karnkiewicz, Sabina Lonty, Tomasz Man, Marian Michalik, Ryszard Osadczy, Marian Panek, Jerzy Pogorzelski, Władysław Ratusiński, Krystyna Szwajkowska, Cecylia Szerszeń, Barbara Szyc, Czesław Tarczyński, Anna Wawrykowicz-Żakowicz, Adela Wiśniewska, Marek Zakrzewski, Agnieszka Żmudzińska, Zdzisław Żmudziński.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie.
Komisarze wystawy: Czesław Tarczyński, Barbara Szyc.