Aneta Grzeszykowska "Halina i Frankenstein"

27 stycznia - 19 marca 2017
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wernisaż: 26 stycznia 2017 o godz. 19:30

POZIOM 0

kurator: Adam Mazur
 
Wystawa Anety Grzeszykowskiej pt. Halina i Frankenstein przedstawia cykl nowych prac artystki połączony z wyborem prac z Selfie, Iranian Film Stills oraz rozwijanym cyklem Negative Make up. Częścią wystawy są projekcje Furia oraz Negative Process.
Tytuł wystawy odnosi się do eseju Agaty Araszkiewicz, która pisała o kolażach Grzeszykowskiej reinterpretujących zdjęcia Wojciecha Zamecznika poświęcone jego żonie Halinie. Prace z tej serii stanowią punkt wyjścia do stworzenia nowej narracji, która kładzie nacisk na sposób pracy artystki oraz feministyczny aspekt jej sztuki.
Grzeszykowska swoimi działaniami zwraca uwagę na fakt, że fotografia - szczególnie współcześnie - ogranicza rzeczywistość, eliminując wszystko to, co poza kadrem i uśmiercając to, co niesfotografowane. O tym między innymi opowiada najnowszy cykl prac artystki, w którym przedmiot fotografii kończy się dokładnie tam, gdzie zdjęcie i „żyje" wyłącznie w sfotografowaniu.
Wielopostaciowość, płynność i swoista polimorficzność Grzeszykowskiej zbliżają ją do figury kobiety-cyborga opisanej przez Donnę Harraway. Przekraczającej dawne schematy, utarte klisze i postromantyczne, patriarchalne fantazmaty, a jednocześnie nieobliczalnej, pozostającej poza dwubiegunową tożsamością hybrydy, połączenia tego, co ludzkie i techniczne, organiczne i syntetyczne, męskie i żeńskie, piękne i wstrętne, a w wypadku nowej pracy także artystyczne i nieartystyczne.
Wystawie Halina i Frankenstein towarzyszy katalog prac Anety Grzeszykowskiej z lat 2006-2016 z esejami Agaty Araszkiewicz, Karoliny Lewandowskiej i Adama Mazura oraz opracowanym kalendarium wystaw i pełną bibliografią tekstów dotyczących twórczości artystki.

Cykl Halina został zrealizowany w ramach projektu Długie życie fotografii dla Fundacji Archeologia Fotografii.