Andrzej Węcławski „Iluzje I Znaczenia”

Andrzej Węcławski , laureat Konkursu im. Daniela Chodowieckiego w 2007 r.

Andrzej Węcławski - urodzony w 1962 roku w Lublinie. Mieszka i pracuje w Lublinie i Warszawie. Profesor zwyczajny w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1986 roku związany z tą Uczelnią. W latach 2002-2005 i 2005-2008 Dziekan Wydziału Grafiki, Kierownik Katedry Grafiki Warsztatowej. Członek jury wielu konkursów krajowych i międzynarodowych m.in.: Triennale Grafiki Polskiej (Katowice 2003, 2006, 2009, 2012), Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki (Łódź 2008), Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie – Grand Prix Młodej Grafiki, przewodniczący Jury (2009). Przewodniczący Jury Kwalifikacyjnego, Triennale IMPRINT 2008, 2011). Kurator wielu wystaw grafiki polskiej. Uprawia grafikę, malarstwo i rysunek. Zorganizował ok. 30 wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 300 wystawach zbiorowych. W swoich pracach graficznych łączy tradycyjny warsztat graficzny z elementami druku cyfrowego i unikatowymi metodami tworzenia odbitki graficznej. Otrzymał wiele ważnych nagród i wyróżnień: Grand Prix w konkursie o nagrodę Fundacji Güntera Grassa im. Daniela Chodowieckiego (2007), Prix de la Ville Sarcelles, na 13 Biennale Grafiki w Sarcelles, Francja (2007), Pegaza – nagrodę artystyczną ASP w Warszawie (2007), Grand Prix na IV Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu (2009), uhonorowany medalem Gloria Artis (2011).

Andrzej Węcławski należy do czołówki polskich grafików. Jego twórczość jest również dobrze znana i ceniona za granicami kraju. Prace Andrzeja Węcławskiego cieszą się niesłabnącym uznaniem krytyków sztuki, wielokrotnie nagradzano je w prestiżowych konkursach graficznych. Jest m.in. laureatem Grand Prix w VII konkursie o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego fundowaną przez berlińską fundację Güntera Grassa w 2007 roku, a współorganizowanym przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, i nagrody Grand Prix na IV Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu w 2009 roku.

Artysta, z podziwu godną konsekwencją realizuje swoje artystyczne projekty przy pomocy, co nie jest obecnie częste, technik graficznych: akwaforty, akwatinty, litografii i druku cyfrowego. Umiejętne łączenie klasycznych technik graficznych z technikami cyfrowymi stało się w ostatnich latach jego znakiem rozpoznawczym, w tej dziedzinie osiągnął prawdziwe mistrzostwo. To twórczość niesłychanie konsekwentna i spójna. Węcławski należy do grona grafików których twórczość wpisuje się w aktualne trendy sztuki i zapowiada powrót grafiki do głównego nurtu wydarzeń artystycznych.

Wystawa „Iluzje i znaczenia” to obszerna prezentacja dokonań artysty. Zobaczymy najnowsze realizacje i prace z cykli określających główne obszary poszukiwań: „ Il y a de tout (Yadtout)”, „Koniec i początek”, „Przemiany”, „Alfabet znaków”. Andrzej Węcławski zwyczajowo prezentuje na kolejnych wystawach prace z różnych okresów, tworząc z nich nową całość. Tytuł wystawy „Iluzje i znaczenia” to zapowiedz nowego cyklu artysty i jednocześnie całej prezentacji.