"Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski"

Galeria Zdjęć

Wystawa „Akermann, Gorlak, Marszałek, Witkowski ” prezentuje dorobek czwórki grafików i profesorów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Artyści po 28 latach po raz drugi już występują wspólnie ze swoimi pracami w Sopocie. W 1988 roku na wystawie „Kolor w grafice” w sopockim Biurze Wystaw Artystycznych (dziś Państwowa Galeria Sztuki) wystąpili jako przedstawiciele „młodych dzikich” – neoekspresjonistów rewolucjonizujących tradycyjne oblicze grafiki w Trójmieście. Na niniejszą wystawę wracają jako uznani artyści i pedagodzy na Katedrach Grafiki Projektowej i Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prezentacja ich dorobku jest zatem nie tylko historią indywidualnych ścieżek rozwoju artystów, ale też opowieścią o nowym rozumieniu grafiki artystycznej, które odcisnęło swoją pieczęć na kilku pokoleniach twórców w Trójmieście.

Akermann, Gorlak, Marszałek i Witkowski jeszcze jako studenci odrzucili tradycyjnie doceniane techniki metalowe w grafice na rzecz linorytu i litografii, odnajdując w nich swobodę i spontaniczność twórczego gestu. Rewolucyjne wtedy zastosowanie koloru w pracy graficznej pozwoliło im na ożywienie matrycy i ekspresję młodzieńczego niepokornego ducha. Dziś osiągnięcia te realizują w swojej praktyce pedagogicznej – Zbigniew Gorlak prowadzi Pracownię Litografii, Janusz Akremann Pracownię Linorytu, Waldemar Marszałek Pracownię Podstaw Grafiki Artystycznej oraz Pracownię Malarstwa i Rysunku a Sławomir Witkowski Pracownię Projektowania Plakatu i Form Reklamowych.

Ich indywidualne drogi artystyczne łączy jedynie śmiałość eksperymentu i odwaga poszukiwań formalnych, które wykraczają poza tradycyjną grafikę. Artyści realizują się dzisiaj również w malarstwie i grafice cyfrowej. Zestawienie prac pochodzących z wystawy z 1988 roku z późniejszymi i współczesnymi realizacjami odsłania różnorodne oblicze gdańskiej grafiki, a także niepowtarzalne historie indywidualnych wyborów artystycznych prezentowanej czwórki.