Nagrody i Wyróżnienia PGS

III miejsce Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w Rankingu galerii 2016 Tygodnika Polityka

W ósmym Rankingu muzeów i galerii organizujących czasowe wystawy sztuki XX i XXI w., organizowanym przez Tygodnik Polityka, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zajęła 3. miejsce.
"3 (+1) Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Mozolna wspinaczka w górę listy. Krajowy lider w dwóch kategoriach. Pracowitość (blisko 60 wystaw w ciągu dwóch lat, a każda z porządnym katalogiem i plakatem) i wszechstronność (tu znajdzie coś dla siebie zarówno wyrafinowany miłośnik awangardy, jak i turysta Janusz biegnący na plażę z parawanem i rozliczną familią). Z jednej strony Kossakowie i Sichulski, z drugiej Kozyra, Fangor, Nieznalska, Leto, Klaman. No i dwie świetne wystawy problemowe: Palindrom oraz Magia Kwadratu."
/Sarzyński Piotr. Najlepsze galerie. Tygodnik Polityka 2017, nr 5 (3096), s. 72-74/

II miejsce w rankingu 20 najciekawszych wystaw w 2016 roku wg. Magazynu Artluk

"2. „Salon odrzuconych”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, kurator: Piotr Sarzyński. Kontrowersyjna wystawa, która wzbudziła wiele dyskusji, ale też wiele pytań. Jacy artyści zostali przez ostatnie 25 lat niedocenieni przez krytykę artystyczną? Jak zmierzyć popularność artysty?"
/http://www.artluk.com/eart.php?id=81/

II miejsce Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w rankingu 20 najciekawszych instytucji sztuki współczesnej pod względem programu w 2016 roku wg. Magazynu Artluk

"2. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – za niezależność, ambitny program, odwagę w podejmowaniu trudnych, ale ważnych problemów."
/http://www.artluk.com/eart.php?id=80/

IV miejsce Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w "Rankingu galerii 2015" Tygodnika Polityka

W siódmym Rankingu muzeów i galerii organizujących czasowe wystawy sztuki XX i XXI w., organizowanym przez Tygodnik Polityka, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zajęła 4. miejsce .
"4. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (9). Jeżeli przyjąć, że w promocji sztuki walorem jest zasada "dla każdego coś miłego", to w Sopocie zadziałało to perfekcyjnie. Uderza niewiarygodna pracowitość: ok. 25 wystaw rocznie! No i zróżnicowanie: od klasyki nowoczesności z początków XX w. po dzisiejszą awangardę. Od dopieszczania artystów lokalnych po krajową czołówkę. Malarstwo, fotografia, nowe media - wszystko w starannie dobranych proporcjach i na dobrym poziomie."
/Sarzyński Piotr. Ranking galerii 2015. Tygodnik Polityka 2015, nr 5 (2994), s. 68-71/

I miejsce dla wydawnictwa PGS w Sopocie „Oh no, not sex and death again!”

W 2010 roku, w organizowanym przez fundację na rzecz sztuki Reminiscencje I Ogólnopolskim Konkursie Katalogów i Albumów o Sztuce wzięło udział 155 publikacji, nagrody przyznano w czterech kategoriach.
Wydawnictwo Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie „Oh no, not sex and death again” zajęło I miejsce (kategoria: katalog z wystawy).
Jury w składzie: prof. Ksawery Piwocki (rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek Rady Programowej Muzeum Narodowego w Warszawie), Monika Małkowska (krytyk sztuki i publicystka), Andrzej Pągowski (autor ponad 1000 plakatów, właściciel i dyrektor kreatywny firmy "KreacjaPro"), Marek Nowicki (kolekcjoner, wydawca Sztuka.pl i prezes Art New Media), Jarosław Trybuś (historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca, Honorowy Ambasador Warszawy jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016), Andrzej Budek (założyciel agencji kreatywnej KotBury, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej) oceniało pod względem koncepcji merytorycznej, edytorskiej, typograficznej, reprodukcyjnej oraz introligatorskiej.
Główny cel konkursu to wyłonienie spośród całorocznej produkcji wydawniczej z zakresu prezentacji sztuk plastycznych najlepszych katalogów i albumów. Do wzięcia w nim udziału zaproszono muzea, galerie, wydawnictwa, indywidualnych artystów, projektantów i wydawców oraz wszystkie te ośrodki kultury, które organizują wystawy i wydają katalogi.