Artysta

Florczak, Robert

ROBERT FLORCZAK (ur. 10 IX 1955 roku)

Urodzony 10 XI 1955 r. w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1988 roku w Pracowni Malarstwa prof. Jerzego Zabłockiego. Od 1990 roku pracuje w tejże uczelni. Na początku jako asystent, a od 1999 roku jako adiunkt w Pracowni Rysunku Wieczornego (Pracownia Rysunku 118) prof. Marii Targońskiej. I stopień kwalifikacji oraz tytuł doktora uzyskał w 1998 roku. Po ukończeniu studiów spędził rok w USA, w New Heven, gdzie zrealizował opracowany przez siebie projekt dla wnętrza klubu „Urban Jungle”. W 1991 roku założył Fundację Sopockie Forum Integracji Kultury i Sztuki (SFINKS). Klub-galeria organizuje bale, wystawy i inne artystyczne impreze (happeningi z dekoracjami, muzyką, działaniami teatralnymi). W 1993 roku wojewoda gdański uznał te imprezy za wydarzenie artystyczne roku. Od 1994 do 1999 roku prowadził klub środowisk twórczych SPATiF w Sopocie. W 1994 roku założył też firmę Marlin Art., organizującą imprezy. Pracuje jako scenograf w teatrach Trójmiasta, Warszawy, Lublina, Grudziądza i Kalisza. Realizuje liczne wystawy, pokazy, spektakle. Malarz, animator kultury i scenograf. Żona Alicja Grucza-Florczak jest również malarzem i scenografem. Mieszka w Gdyni.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

  • 1994 rok – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za spektakl Życie jest snem Calderona de La Barca (wystawiany w Teatrze Miejskim w Gdyni, Scena na plaży)

WYSTAWY, POKAZY, SPEKTAKLE:

Zrealizowane przez artystę:

  • Moda Na Smarta , Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Sopot w Berlinie , Polski Instytut Kultury w Berlinie (Niemcy)
  • Procesja Św. Jana, Gdańsk
  • 2012 rok – Sopot Art Opera, otwarcie Opery Leśnej, Sopot

Udział w wystawach zbiorowych w kraju:

  • październik 2005 rok – Muzeum osobliwości, Centrum Św. Jana w Gdańsku (ponad jedenasto metrowej długości rysunek Gniew Uskrzydlony )